Tak długo wałkują ten temat, że oczekiwania mogą prezorsnąć rzeczywistość i gra przejdzie bez echa. zoabczymy
W dzisiejszych czasach kolonizacyjna misja kosmiczna oraz podbój obcych planet, nie są już tylko wątkami scenariusza filmu science fiction. Czy byłbyś w stanie opuścić rodzimą planetę w poszukiwaniu alternatywnego miejsca do życia? Czy poradziłbyś sobie w ekstremalnym, pustynnym klimacie planety Kharak, gdzie panują równie trudne warunki jak na Marsie – planecie z naszego układu słonecznego? Wydawnictwo Techland zaprasza w galaktyczną podróż z grą Homeworld: Deserts of Kharak, której celem jest poznanie początków historii legendarnej serii gier strategicznych.
Media donoszą, że już w 2027 roku, po raz pierwszy na Marsie może stanąć człowiek. Celem projektu Mars One jest wysłanie chętnych śmiałków na misję kolonizacyjną czerwonej planety. Twórcy tego spektakularnego przedsięwzięcia oferują jednak podróż tylko w jedną stronę. Członkowie ekspedycji, będą więc zmuszeni zrobić wszystko, aby przetrwać na obcych i nieprzyjaznych terenach kosmicznej pustyni. Wielu wątpi w powodzenie tej misji, a jak będzie naprawdę…?
Alternatywny scenariusz galaktycznej przyszłości ludzkości, już teraz ma swoje odzwierciedlenie w filmach, literaturze i grach z kategorii science fiction. Homeworld: Deserts of Kharak to kolejna część z cyklu kosmicznych strategii czasu rzeczywistego. Tym razem studio Blackbird Interactive, w składzie którego znajdują się twórcy poprzednich odsłon serii, odkrywa przed nami początki historii legendarnej już dzisiaj, galaktycznej odysei.
Rzeczywistość kontra Deserts of Kharak
Oryginalnie akcja rozgrywana była w kosmosie, gdzie społeczność Kushan – mieszkańców planety Kharak, szukała prawdziwego miejsca pochodzenia człowieka. Naukowa ekspedycja, z powodu ataku na rodzinną planetę, szybko przerodziła się w desperacką walkę o przetrwanie w niepokojącej przestrzeni galaktycznej. W Homeworld: Deserts of Kharak przenosimy się na rodzimą planetę, gdzie rdzennym mieszkańcom udało się już odpowiednio przystosować do trudnych, pustynnych warunków.
W realnym życiu ochotnicy misji Mars One, muszą dopiero nauczyć się żyć tak jak bohaterowie gry Homeworld: Deserts of Kharak, w ekstremalnym klimacie kosmicznej pustyni.
Przed kolonizacją nowej planety niezbędne jest aż ośmioletnie szkolenie, które ma na celu jak najlepsze przystosowanie do sytuacji. Członkowie ekspedycji przechodzą treningi w zaawansowanych symulatorach lotu, przy jednoczesnym ćwiczeniu rotacji i przeciążeń (przyzwyczajenia do braku grawitacji). Muszą zaliczyć także serię próbnych lotów parabolicznych i szereg wirtualnych testów. Obowiązkowe staje się również, przejście kursu survivalowego, który odbywa się na pustynnych afrykańskich terenach. Ochotnicy do kosmicznej wyprawy, tak jak pierwsi mieszkańcy planety Kharak, muszą zdobyć wiedzę o podstawach przetrwania w najbardziej ekstremalnych warunkach.
Jak przeżyć na pustynnej planecie
A jak ty zachowałbyś się w podobnej sytuacji? Czy wiedziałbyś jak przetrwać w wymagającym klimacie planety Kharak lub Mars? Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki i rady.
WODA
Pustynne survivalowe ABC zawiera informacje na temat sposobów pozyskiwania wody, dbania o osłabiony organizm czy odpowiednią ochronę ciała przed promieniami słonecznymi. Przy tak wysokiej temperaturze powietrza, jaką moglibyśmy odczuć również na planecie Kharak, zapotrzebowanie na wodę wynosi około 5 litrów na dobę, a wzrasta do 15 przy wytężonym wysiłku fizycznym. Ważne jest więc rygorystyczne trzymanie się zaleceń, które mówią między innymi o systematycznym piciu wody. Jeszcze lepszym sposobem dostarczania płynów jest gorąca herbata, która najlepiej nawadnia organizm w takich warunkach pogodowych. W pustynnym klimacie, lodowate napoje paradoksalnie wzmagają pragnienie. Podstawą pożywienia na pustyni powinny być węglowodany, które dostarczają najwięcej energii, z czasem należy również zwiększyć dawkę przyswajanych soli mineralnych i witaminy C.
WĘDRÓWKA
W dzień najlepiej przebywać w cieniu, a marsz i wykonywanie innych, męczących czynności należy zostawić na wieczorne lub nocne pory, kiedy temperatura na pustyni gwałtownie spada. Należy pamiętać o skonstruowaniu schronienia. Można do tego celu wykorzystać niepotrzebne tkaniny i inne materiały absorbujące promienie słoneczne, tworząc prowizoryczny namiot.
STRÓJ
W ogromny upał każdy chce zrzucić z siebie jak najwięcej odzieży. Nie jest to jednak odpowiedni sposób na ochłodzenie organizmu. Odzież zmniejsza ryzyko odwodnienia oraz chroni przed promieniowaniem UV i poparzeniami. Należy pamiętać, aby ubranie było luźne i przewiewne, a oczy osłonięte okularami przeciwsłonecznymi bądź tkaniną z wąskimi szczelinami na źrenice.
Kolonizacja
Przed kosmiczną wyprawą i kolonizacją obcej planety, survivalowe szkolenie pozostaje więc absolutnie obowiązkowym elementem treningu przyszłych astronautów. Wiedza z tego zakresu umożliwi przetrwanie na pustynnej planecie i przyzwyczai organizm do zastanych warunków środowiskowych.
Na przykładzie ludności Kharak, można wnioskować, że założenie pierwszej ludzkiej osady w przestrzeni kosmicznej jest celem, który w niedalekiej przyszłości uda się osiągnąć.
Wydawnictwo Techland zaprasza do świata Homeworld: Deserts of Kharak, przekonaj się, jak może wyglądać życie człowieka na terenach galaktycznej pustyni!
Zachęcamy do obejrzenia przygotowanego przez Wydawnictwo Techland wideo z Karolem Wójcickim – popularyzatorem nauki, powszechnie znanym ekspertem ds. astronomii. W stworzonym na potrzeby gry Homeworld: Deserts of Kharak materiale, ekspert w niezwykle ciekawy sposób opowiada o tym, jak podboje obcych planet, których wizję roztacza przed graczami seria Homeworld, mają się do rzeczywistych osiągnięć w tej dziedzinie.
Na polski rynek powraca jeden z najgłośniejszych tytułów wśród gier komputerowych końca lat dziewięćdziesiątych. 20 czerwca, dzięki Wydawnictwu Techland, kolejna część kultowej serii Homeworld znalazła się w sprzedaży, w jedynym na świecie pudełkowym wydaniu premium – „Edycji Morza Wydm”. Wyczekiwany przez fanów RTS-ów Homeworld: Deserts of Kharak to prequel legendarnej space-opery, który łączy w sobie wyjątkowy klimat pierwowzoru z zaskakującą i świeżą fabułą.
Wraz z Homeworld: Deserts of Kharak do graczy trafiają fizyczne dodatki takie jak: artbook (100 stron), poradnik do gry (60 stron), soundtrack (117 utworów), zestaw naklejek, a także trzy pakiety rozszerzeń – DLC, w postaci dwóch flot, wzbogacających ilość dostępnych w grze jednostek. Dodatkową atrakcją będzie Deserts of Kharak Expedition Guide – interaktywne kompendium wiedzy na temat serii.
Gra Homeworld: Deserts of Kharak w bogatym wydaniu „Edycji Morza Wydm” jest dostępna w polskiej wersji kinowej na platformę PC w sugerowanej cenie 119,90 zł.