Tak długo wałkują ten temat, że oczekiwania mogą prezorsnąć rzeczywistość i gra przejdzie bez echa. zoabczymy
Hong Kong to jedno z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie. Potęga gospodarcza miasta została zbudowana na wieloletnim rozwijaniu wymiany towarowej Chin ze światem. Od lat Hong Kong pełnił rolę jednego ze światowych centrów handlowo-finansowych. Mimo ogromnego znaczenia, miasto to posiada również mniej rozwinięte części. To niesamowite ale w niektórych rejonach Hong Kongu na co dzień mieszka do 50 000 osób na kilometrze kwadratowym. Do ekstremalnie zagęszczonych siedlisk należało niegdyś Kowloon Walled City, które do 1992 roku było najgęściej zaludnionym miejscem na Ziemi. Ludzie w nim mieszkający żyli bez wody, prądu, światła oraz bez jakiejkolwiek prywatności.
Kowloon Walled City to miasto bez prawa, bez ingerencji nikogo z zewnątrz w którym właściwie nic nie jest legalne.
Historia nielegalnego miasta
Historia tego miejsca sięga dopiero XIX wieku. Teren Kowloon Walled City był fortem obronnym i służył do wypatrywania grabiących ląd piratów. Gdy miejsce to zajęła kolonia brytyjska, stało się terenem spornym miedzy europejczykami a ludnością chińską. Ostatecznie sprawa pozostała bez osądu. Obszar został pozostawiony na pastwę losu, dzięki czemu stał się idealnym miejscem dla mafii, wygnańców i kryminalistów, którzy przybywali ze wszystkich stron Chin. Takie miejsce bez patrolujących oddziałów policji i ingerujących w życie urzędników państwowych stawał się coraz to bardziej popularny wśród marginesu społecznego. Wraz z ich napływem rozwijał się handel narkotykowy oraz różnego rodzaju nielegalne działalności.
Niekontrolowany rozwój
Miasto rozwijało się sprowadzając również ubogich cywili oraz bezdomnych. Tutaj zamieszkać mógł każdy. W Kowloon Walled City ze względu na zupełny brak zainteresowania administracji ludzie nie musieli płacić za zajmowaną powierzchnię. Miejsce to łączyło osoby z najgorszą sytuacją majątkową, dzięki czemu łatwiej było ludziom żyć i prowadzić handel.
Miasto rozwijało się w sposób niekontrolowany. Ludzie nieustannie napływali, a ograniczony teren sprawiał, że z woli samych mieszkańców powstawały kolejne piętra w kilkunastopiętrowych wieżowcach bez jakiegokolwiek nadzoru budowlanego. Mimo, że teren zamieszkiwało lekko ponad 50 tysięcy ludzi stopień zagęszczenia tego terenu osiągnął w pewnym momencie rekordową w dziejach świata wartość – 2 000 000 mieszkańców na km2 (dla porównania w Warszawie wartość ta wynosi 2 000 mieszkańców na km2). W wyniku tego dochodziło do sytuacji, gdzie nowo powstałe mieszkania stanowiły jedynie same łóżka obtoczone murami. W takich domach mieszkały czasem nawet całe rodziny, śpiąc kolejno na łóżku na zmianę.
Życie wewnątrz miasta rządziło się własnymi prawami; zaczęły tworzyć się nieformalne struktury i wewnętrzne zasady. Wewnątrz Miasta Ciemności powstawały nie tylko szkoły, ale też rozwinęła się służba zdrowia oraz coś na wzór instytucji publicznych. Osiedle rozbudowywało się w sposób niekontrolowany, ulice były wąskie, brudne i ciasne. Niewyobrażalne ubóstwo motywowało niektórych mieszkańców do prowadzenia własnych działalności. Na parterze często zakładano maksymalnie małe fabryki specjalizujące się w jednym typie usługi. Wytwarzane produkty spożywcze niekiedy tarzały się po ziemi wśród szczurów i karaluchów, których niezliczone ilości zamieszkiwały Kowloon Walled City, a usługi udzielane były poza prawem, bez licencji i kontroli sanitarnych. Często te małe zakłady współpracowały z ogromnymi przedsiębiorstwami lub restauracjami, które bez skrupułów korzystały z najtańszego dostępu do produktu. Ludzie pracując u podnóża ogromnej dzielnicy spędzali w swoich warsztatach tak dużo czasu, jak to tylko możliwe. Praca po 12 godzin 7 dni w tygodniu była tu normalnością, a mimo to, niemal każda produkowana rzecz była najtańszą do nabycia w kraju.
Upadek wolnego miasta
W latach 80 rząd zaczął obradować na temat tego terenu. Warunki w jakich funkcjonowali ludzie, pozbawieni prądu, wody oraz niekiedy nawet światła w połączeniu z ogromnym stopniem przestępczości sprawiły, że władze postanowiły zupełnie wyburzyć teren. Ludzi eksmitowano, a w 1992 roku bezpowrotnie postanowiono zrównać miasto z ziemią. Obecnie na tym miejscu znajduje się park upamiętniający owianą złą sławą okolicę. Po samych kilkunastopiętrowych blokach nie pozostało nic, poza tabliczką oraz kilkoma fundamentami, które ukazywały jak ekstremalnie ciasne miejsce zamieszkiwało niegdyś taki ogrom ludzi.
Miasto w popkulturze
Kowloon Walled City odcisnęło swoje piętnie nie tylko w pamięci jego mieszkańców, ale również całej popkulturze. Tak niecodzienna architektura i niepowtarzalny klimat klaustrofobicznego miasta pobudzał wyobraźnię artystów, pisarzy, filmowców… Warto przytoczyć słynną scenę z filmu Krwawy sport (1988) z Jean-Claude Van Damme, gdzie mamy długą scenę przejścia przez autentyczne uliczki Walled City, gdy bohater prowadzone jest na arenę walki. Scena ta bardzo dobrze oddaje mroczny klimat miasta.
Podobno również twórcy Batmana porównywali Gotham City do Kowloon Walled City. Miasto inspirowało również twórców takich gier jak Shenmue II, RPG Shadowrun czy CRPG Shadowrun: Hong Kong, gdzie mamy do czynienia z miastem przeniesionym do roku 2056. Również w grze Call of Duty: Black Ops jest możliwość rozgrywki w dość ciekawie odwzorowanym otoczeniu miasta.
W 2009 roku powstał również bardzo niecodzienny obiekt – Kawasaki Warehouse, niezwykłe centrum gier, które stylizowane jest na wzór dawnego Miasta Ciemności. Przechodząc przez pordzewiałą bramę przenosimy się w czasie do innego świata. Neonowy klimat zadymionego miasta można poczuć tutaj na własnej skórze.
Jeśli się wgłębić w odwołania do miasta, można wyszukać wiele przykładów anime, mangi, książek czy szkiców, które nie powstałyby, gdyby nie owiane złą sławą nielegalne miasto Kowloon Walled City.
Źródła: en.wikipedia.org, dailymail.co.uk